بررسی دلایل اصلی ناباروری در مردان

ناباروری خانواده های زیادی را از گذشته تا کنون با خود درگیر ساخته است، برخی از افراد بدلیل همین مشکلات تا آخر عمر با تنهایی وفق پیدا کردند اما چیزی که مشخص است چراغ خانه را فرزندان آن کوک کرده و شادی را به نزد پدر و مادرانشان می آورند.

یکی از ذوجین بدلیل کمبود توانایی جنسی نمیتواند رشته های جنینی را تولید کرده و در اصطلاح به رشد و نمو جنین کمک کند. دلایل بسیار متعدد است اما قبل از هر چیزی بررسی وضعیت فیزیکی ذوجین توسط یک پزشک مجرب بسیار حیاتی خواهد بود.

مشکلات ناباروری در مردان بسیار بیشتر از زنان اتقاق می افتد زیرا همه چیز بستگی به کیفیت و غلضت اسپرم مردانه دارد.

تحیلی و بررسی دلایل اصلی ناباروری در مردان شامل معاینه فیزیکی و آنالیز مایع منی است. ارزیابی استاندارد منی به تجزیه و تحلیل توصیفی تحرک، مورفولوژی و غلظت اسپرم بستگی دارد، با سطح آستانه ای که باید از آن فراتر رود تا به عنوان یک اسپرم بارور در نظر گرفته شود.
لونیسا در این بخش در مورد نگرانی اکثر مردهای ایرانی به شما راهکارهایی را ارئه میدهد که میتوانید براحتی از شر چنین نقیصه ای در زندگی خود بربیایید.

ناباروری در مردان

نتیجه تحقیقات روانشناسی نشان میدهد که مردان نابارور سریعتر از بقیه افراد به افسردگی و ناتوانی نعوظ مبتلا میشوند. برای یک مرد همیشه مایع ننگ است که نتواند در مسائل جنسی آن تلاش و ابهت لازمه را از خود نشان دهد، اون بسیار تلاش میکند تا با ورزش، تغذیه و اصول نوین مدیتیشنی به قدرت اسپرم های خود بصورتی منظم بیافزاید.

همیشه نمیتوان دلایل ناباوری را در چند بند خلاصه نمود زیرا هنوز ۲۵ درصد از دلایل ناباروری در مردان شناسایی نشده اند. شاید میتوان آن را یک اختلال هورمونی در نظر گرفت که شبیه به مشکلات تاسی موی سر میباشد.

در لحظه ی کنونی اما پزشکان بیکار ننشته اند و بسیار در تکاپوی پیدا کردن دلایل ناباروری در ذوجین هستند آنان در روش های جدید برای بررسی فیزیولوژی و عملکرد اسپرم با نظارت بر ویژگی‌هایی مانند تحرک، ظرفیت، واکنش آکروزوم، گونه‌های فعال اکسیژن، آسیب DNA اسپرم، ساختار کروماتین، اتصال زونا پلوسیدا و همجوشی اسپرم-اووسیت ایجاد شده‌اند.

پس از معرفی روش تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم، بلوغ، مورفولوژی و شرایط آنوپلوئیدی اسپرم برای بررسی ناباروری مردانه غیرقابل توضیح بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در مقاله حاضر، پیشرفت‌های اخیر در تحقیقات در مورد استفاده از تست‌های پیش‌بینی باروری مردان و نقش و دقت آن‌ها بررسی می‌شود.

ناباروی در واقع یک مشکل سلامتی مهم برای مردان متاهلی است که هنوز بعد از یکسال زندگی مشترک با همسر خود و داشتن روابط جنسی مکرر بدون محافظت با کاندوم ها یا عوامل ضد بارداری هنوز موفق به فرزند آوری نمیشوند. گاهی مردان از روشهای تجربی استفاده میکنند، چیزی که مهم است آموزش های جنسی قبل از ازدواج برای فراهم آوردن قوای باروری نقش کلیدی را ایفا مینماید.

بخوانید : قرص اسپرم افزایی سمنکس ۹۰ تایی

ناباروری در مردان چگونه تشخیص داده میشود؟

در یک کلینیک باروری، اسپرم‌های غیرطبیعی فیزیولوژیکی هدف اصلی ارزیابی باروری مردان هستند و برای هر مرحله از لقاح موفق، مانند حرکت، لقاح، پیشرفت جنینی و بارداری آزمایش می‌شوند.

برای این ارزیابی‌ها، جنبه‌های متمایز آنالیز منی مانند غلظت اسپرم، تحرک، مورفولوژی، یکپارچگی آکروزوم، آسیب DNA، پایداری کروماتین، استرس اکسیداتیو و ترکیب ژنومی و پروتئومی به‌طور کامل بررسی شده‌اند. با این وجود، درک فعلی از عملکردهای غیرطبیعی اسپرم شامل جنبه های مختلف فیزیولوژیکی و پاتولوژیک آنها محدود است و به خوبی تعریف نشده است.

بنابراین، تکنیک های ارزیابی گسترده تری برای روشن شدن ارتباط بین راهبردهای تشخیصی خاص و ارزیابی آنها از ظرفیت لقاح برای مردان مورد نیاز است. تجزیه و تحلیل معمولی منی به عنوان انتخاب اولیه برای ارزیابی باروری در نظر گرفته شده است و معمولاً توسط آزمایش‌های عملکردی اسپرم فشرده‌تر و جامع‌تر انجام می‌شود.

اخیراً نگرانی هایی برای ایجاد آزمایش هایی برای انتخاب اسپرم بالغ حاوی تعداد منظم کروموزوم ایجاد شده است. بنابراین، SpermSlow، تجزیه و تحلیل آنیوپلوئیدی اسپرم، تحقیقات پروتئومی و ژنومی توجه بیشتری را به خود جلب می کند، که می تواند با تعیین پتانسیل لقاح واقعی اسپرم، ارزیابی بسیار دقیقی از باروری مردانه ارائه دهد.

با این حال، هر دو تست عملکرد اسپرم جامع و معمولی هنوز دقت و قابلیت تکرار ندارند. معرفی پی در پی تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (ICSI)، تزریق اسپرم مورفولوژیکی داخل سیتوپلاسمی (IMSI) و تزریق فیزیولوژیکی اسپرم داخل سیتوپلاسمی (PICSI) برای نتیجه موفقیت آمیز باروری، تشویق به انجام آزمایش های جدیدتر می شود که باید انتظار لقاح موفقیت آمیز در آزمایشگاه را داشت.

درمان ناباروری
ناباروری در مردان چگونه درمان میشود

بیولوژی اسپرم

اسپرماتوژنز یک فرآیند تمایز است که یک سلول بنیادی اسپرماتوگونی را در طی ۷۴ روز در لوله های اسپرم ساز بیضه ها به اسپرم تبدیل می کند.

بیش از ۱ تقسیم میتوزی و ۲ تقسیم میوز، سلول اسپرماتوگونی از طریق تکثیر و تمایز بعدی به یک اسپرماتوسیت اولیه، اسپرماتوسیت ثانویه، اسپرماتید و در نهایت یک اسپرم تبدیل می‌شود. این فرآیند اسپرم زایی توسط هورمون محرک فولیکول کنترل می شود. با این حال، در پایان فرآیند اسپرم زایی، اسپرم از مجرای لوله اسپرم ساز به سمت انتهای پروگزیمال اپیدیدیم حرکت می کند .

در طول سفر بعدی از انتهای پروگزیمال به انتهای اپیدیدیم، اسپرم‌ها تحت فرآیندی قرار می‌گیرند که طی آن بلوغ، تحرک و ظرفیت باروری به دست می‌آیند. در نهایت، اسپرم های بالغ تا زمان انزال در دم اپیدیدیم ذخیره می شوند. پس از انزال، اسپرم در دستگاه تناسلی زنانه تحت فرآیند ظرفیت سازی قرار می گیرد.

در طی ظرفیت، اسپرم‌ها تحت یک سری تغییرات بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی قرار می‌گیرند که از طریق آن توانایی لقاح را به دست می‌آورند [۵]. پس از آن، ظرفیت باعث تحرک بیش فعال می شود.

هنگامی که اسپرم ها به تخمک می رسند، واکنش آکروزوم (AR) را قبل از نفوذ به زونا پلوسیدا آغاز می کنند. لقاح از طریق تشکیل و توسعه بعدی زیگوت انجام می شود.

هر گونه ناهنجاری که ممکن است در حین حرکت از بیضه به تخمک روی اسپرم‌ها رخ دهد، می‌تواند منجر به ناباروری شود.

حتما بخوانید : داروی ازدیاد غلظت اسپرم آقایان

معاینات پزشکی که دلایل ناباروری در مردان را نشانه میرود کدامند

اگر چه این یک کار کاملا پزشکی است اما وقتی شما همه جوره میخواهید برای درمان آماده شوید بد نیست که بدانید دقیقا پزشک دست روی چه مسائلی برای بررسی ها خواهد گذاشت. دانستن این مطالب حتی به شما کمک میکند که بدانید سطح اطلاعات پزشکان تا چقدر بالاست و اینکه آیا وی بعنوان یک پزشک با تجربه میتواند به شما کمک کند یا خیر .

در ادامه به جزییات دقیق تر معاینه مرد دچار ناباروری اشاره میکنیم.

معاینه بیضه ها

پزشک از نزدیک بیضه ها را لمس می کند و بررسی می کند که آیا می توان آن را در هر طرف احساس کرد یا خیر. این برای دانستن این است که آیا هر مشکلی مربوط به بیضه‌های نزول نکرده، بیضه‌های نوزادی یا بیضه‌های جمع‌شونده علت ناباروری است یا خیر. سپس پزشک اندازه بیضه ها را بررسی می کند. اندازه طبیعی بیضه نشانه آن است که تولید اسپرم به هیچ وجه مختل نمی شود، در حالی که; یک بیضه کوچک و سفت اغلب نشان دهنده مشکلی در تولید اسپرم است.

حجم بیضه بررسی می شود که باید بین ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر مکعب باشد. حجم بیضه را می توان با استفاده از ارکیدومتر، کولیس یا سونوگرافی بررسی کرد. همچنین بیمار از نظر وجود توده های غیر طبیعی بیضه بررسی می شود.

ناباروری مردان نیز می تواند ناشی از سرطان بیضه باشد. ناهنجاری های پوست کیسه بیضه مانند زگیل تناسلی نیز مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

اپیدیدیم را بررسی کنید

اپیدیدیم مجرای است که بیضه را به مجرای دفران در دستگاه تناسلی مردانه متصل می‌کند. اسپرم‌های تولید شده توسط بیضه را ذخیره می‌کند، آن‌ها را به بلوغ می‌رساند و اسپرم‌ها را در حین برانگیختگی جنسی به داخل مجرای دفران وادار می‌کند. پزشکان هرگونه تورم یا گرفتگی در این قسمت را بررسی خواهند کرد.

اگر در صورت انسداد انتقال اسپرم، پشتیبان گیری اسپرم در اپیدیدیم اتفاق می افتد و در نتیجه باعث تورم آن می شود. این منجر به عفونت و در نتیجه اختلال در روند اسپرم سازی می شود.

التهاب یا عفونت در اپیدیدیم آن را بسیار نرم و حساس می کند. واریکوسل یا وریدهای متسع داخل کیسه بیضه می توانند به راحتی در معاینه فیزیکی ناباروری مردانه قابل مشاهده باشند. از بیمار خواسته می شود که صاف بایستد و در حالی که دهانش را بسته نگه داشته و بینی را فشار می دهد بازدم کند.

این به پزشک کمک می کند تا تکانه را در وریدهای گشاد شده احساس کند.

معاینه آلت تناسلی

آلت تناسلی اندام مردانه برای مقاربت جنسی است. هنگامی که مردی از نظر جنسی تحریک می شود آلت تناسلی به دلیل خون رسانی در آن سفت و نعوظ می شود که نفوذ جنسی را تسهیل می کند.

هنگامی که مرد به ارگاسم می رسد، منی از طریق آلت تناسلی انزال می شود. پزشک محل مجرای ادرار را بررسی می کند. اگر در جای دیگری غیر از نوک سر آلت تناسلی قرار داشته باشد،

بیمار از وضعیتی به نام هیپوسپادیاس یا اپی‌سپادیاس رنج می‌برد. این وضعیت می تواند به طور قابل توجهی بر باروری مرد تأثیر بگذارد. سپس بیمار برای هر گونه ترشح مایع از دهانه آلت تناسلی بررسی می شود. این می تواند به این معنی باشد که او از نوعی عفونت در مجرای ادرار یا مجرای تناسلی رنج می برد.

معاینه کیسه بیضه

کیسه بیضه یک کیسه عضلانی پوشیده از پوست است که بیضه ها را نگه می دارد. وظیفه آن محافظت و حفظ دمای بیضه است. برای اسپرم زایی طبیعی دمای بیضه کمی سردتر از دمای بدن است.

 

منابع مقاله

novaivffertility.com

ncbi.nlm.nih.gov

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *